ikona zabieg 11b

Botoks

Toksyna botulinowa – Botox/ Azzalure

  • Korekta zmarszczek
  • Leczenie migrenowych bólów głowy
  • Leczenie nadpotliwości pach, dłoni i stóp
  • Leczenie bruksizmu
  • Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Toksyna Botulinowa ( Botox/ Bocouture/ Azallure )

Jaki jest mechanizm działania Toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa blokując wydzielanie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśnia doprowadza do zahamowania skurczu danego mięśnia. Warto podkreślić, że dotyczy to konkretnego mięśnia, do którego toksyna botulinowa zostaje wstrzyknięta.

Efekt po zabiegu

Efekt wygładzenia zmarszczek pojawia się po 2- 3 dniach. Pełny efekt terapeutyczny zostaje osiągnięty po 10 – 14 dniach i utrzymuje się 3 – 6 miesięcy.

  • zmarszczki mimiczne górnej części twarzy: wokół oczu ( ,,Kurze łapki” ), pomiędzy brwiami ( ,,lwia zmarszczka“), zmarszczki poprzeczne na czole
  • zmarszczki dolnej części twarzy : ,,bruzdy marionetki”, na szyi i w obrębie brody
  • uniesienie określonych okolic twarzy – tzw. ,,BOTOX LIFT”.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej stosuje się do krekty następujących zmarszczek

jak można leczyć bruksizm przy użyciu toksyny botulinowej ?

Bruksizm to niekontrolowane, mimowolne zaciskanie zębów, zgrzytanie, najczęściej podczas snu- może być przyczyną wielu wad zgryzu, uszkodzeń stawów skroniowo-żuchwowych, ścierania szkliwa, osłabienia koron zębowych. Przyczyną bruksizmu jest nadmierne napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, najczęściej spowodowane napięciem emocjonalnym- stresem. Proces ten często jest niekontrolowany, a jedynym objawem zgrzytania, dostrzegalnym przez pacjenta może być poranny ból głowy, ból mięśni twarzy, szczęki. Wieloletnie zaniedbania bruksizmu prowadzą do zmiany rysów twarzy: twarz staje się kwadratowa, z silnie zarysowanymi liniami mięśni żwaczy, występują zwyrodnienia w stawach skroniowo- żuchwowych, pogarsza się stan uzębienia. Szereg problemów związanych z bruksizmem można zminimalizować lub wyeliminować toksyną botulinową.

Leczenie bruksizmu

Proces leczenia polega na miejscowym ostrzykiwaniu nadmiernie napiętych mięśni żwaczy toksyną botulinową. Relaksacja tych mięśni ogranicza zgrzytanie. Zabieg jest małoinwazyjny, bezpieczny i prawie bezbolesny. Pacjent odczuwa ulgę już po 5-10 dniach po wykonaniu zabiegu, a efekt utrzymuje się do 6 miesięcy. Regularne powtarzanie zabiegu może doprowadzić do zaniku zgrzytania. Pacjent odzwyczaja się od nawyku, obniża się napięcie mięśni, a twarz wysmukla się, odzyskuje łagodne rysy.

Leczenie nadpotliwości pach, dłoni i stóp

Problem nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp można leczyć skutecznie i w sposób bezpieczny stosując toksynę botulinową typu A- Botox, Bocouture, Azallure. Toksyna botulinowa poprzez blokowanie zakończeń nerwowych zaopatrujące gruczoły wydzielania zewnętrznego doprowadza do zahamowania nadpotliwości. Efekt utrzymuje się 6- 12 miesięcy.

Migrena – Botox

Leczenie migren za pomocą toksyny botulinowej jest związane z działaniem rozluźniającym w obrębie mięśni. Dzięki temu ucisk na nerwy jest zniesiony. Efekt działania utrzymuje się 3 – 6 miesięcy.